Stopień wodny Lewin Brzeski
„Poprawa ochrony przeciwpowodziowej Lewina Brzeskiego na rzece Nysie Kłodzkiej”
Okres realizacji Inwestycji: październik 2010 - październik 2014
Wykonawca prac projektowych: Hydroprojekt Wrocław Sp. z o.o.
Wykonawca robót budowlano-montażowych: Skanska S.A. - generalny wykonawca
Instytucja wdrażająca: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Inżynier projektu: SAFEGE S.A . Oddział w Polsce - Warszawa
Obsługa geodezyjna: Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne Sp. z o.o. Opole
Całkowita wartość projektu: 101 017 000 zł
Kwota dofinansowania: 80 069 000 zł
Źródło dofinansowania: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
Priorytet III: Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska
Działanie 3.1. Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego
Przedmiotowy Projekt jest pierwszą na Opolszczyźnie inwestycją przeciwpowodziową realizowaną przy wykorzystaniu środków unijnych z programu POIiŚ. Inwestycja została w całości przygotowana i jest nadzorowana przez opolskie służby RZGW Wrocław.
Przedsięwzięcie przewidywało:
- opracowanie pełnej dokumentacji technicznej wraz z autorskim nadzorem projektowym;
- wykup niezbędnych nieruchomości z regulacją ich stanu prawnego oraz odszkodowaniami za czasowe zajęcia;
- obsługę geodezyjną Inwestycji;
- obsługę prawno-techniczną Inwestycji;
- pełnienie Nadzoru Inwestorskiego Inżyniera Projektu;
- realizację robót budowlano-montażowych obejmujących budowę jazu klapowego oraz udrożnienie koryta rzeki i modernizację obwałowań wraz z przekazaniem tych obiektów do eksploatacji.
Dodatkowo stopień wodny Lewin Brzeski wyposażony będzie m.in. w automatyczny sposób sterowania poszczególnymi urządzeniami jazowymi oraz w system zdalnego przekazu stanu wód dla celów ostrzegania powodziowego, co wraz z dotychczas oddanymi do użytku odrzańskimi obiektami hydrotechnicznymi, powiększy mapę dotychczasowych obszarów monitorowanych w czasie powodzi.
Główne cele zrealizowanego Projektu:
- zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców miasta Lewin Brzeski i sąsiednich miejscowości oraz ich dobytku materialnego;
- zwiększenie przepustowości powodziowej koryta rzecznego oraz ulgi powodziowej, z obecnych 200m3/s do ponad 800m3/s, co pozwoli przyszłościowo dokonywać wyprzedzających, przeciwpowodziowych zrzutów wody ze zbiornika Nysa i ochronę infrastruktury całej doliny Nysy Kłodzkiej, a także wpływania na poziom wody na Odrze w czasie powodzi i ochronę Wrocławia;
- poprawienie estetyki terenu i pozyskanie dla mieszkańców ciekawych terenów rekreacyjno-spacerowych i rowerowych wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Szczególnie atrakcyjnym miejscem będzie wzgórze rekreacyjno-widokowe na prawym brzegu, powstałe z odkładu nadwyżki mas ziemnych, gdzie powstaną niezłe warunki do uprawiania całorocznych zabaw ruchowych oraz do powstawania np. usług gastronomicznych bądź stoisk pamiątkarskich.
Osiągnięte rezultaty:
- objęcie ochroną przeciwpowodziową ok. 4 500 osób w rejonie Lewina Brzeskiego;
- zabezpieczenie przeciwpowodziowo ok. 1600 ha powierzchni terenów;
- działania ochronne zabezpieczające środowisko naturalne poprzez budowę komorowej przepławki dla ryb, umożliwiającej ich migrację w górę rzeki, a także ukształtowanie tzw. „oczek wodnych” oraz zalesianie i nasadzenia roślinności stabilizującej brzegi, dla gnieżdżenia się ptactwa i zwierząt prawnie chronionych;
- uzyskanie sporego potencjału energetycznego, który może być przyszłościowo wykorzystany przez małą elektrownię wodną (MEW), co we współpracy z jazem klapowym, pracującym w cyklu automatycznym, jest szczególnie korzystne i uzasadnione (MEW, jako przedsięwzięcie komercyjne, nie wchodzi w zakres Projektu).