Zakres realizacji inwestycji
KOMPONENT 1: Ochrona przed powodzią Środkowej i Dolnej Odry
PODKOMPONENT 1C: Ochrona przed powodzią miasta Słubice
Kontrakt 1C.1 Budowa wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowa kanału Czarny Kanał i Racza Struga
Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu w ramach działania 2.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
Umowa o dofinansowanie: nr POIS.02.01.00-00-0016/17-00
Całkowity koszt inwestycji: 129 858 201,06 PLN
Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych: 122 502 065,99 PLN
(w tym 15,00 % tej kwoty tytułem dotacji celowej i środków krajowych oraz 85,00 % tej kwoty tytułem płatności)
Cel inwestycji
Wzmocnienie ochrony przed powodzią miasta Słubice. Łączna liczba ludności, która odniesie korzyści z realizacji działań w ramach Komponentu to około 19 902 osób.
Zakres kontraktu
W ramach kontraktu przewiduje się wzmocnienie i rozbudową istniejącego wału przeciwpowodziowego wzdłuż rzeki Odry od km 582,5 do km 588,0 na odcinku ok 6,7 km, wykonanie nowego odcinka wału zabezpieczającego miasto Słubice przed powodzią o długości ok. 5,9 km oraz obudowę Raczej Strugi na odcinku ok. 2,1 km i Czarnego Kanału na długości ok 4,2 km.
Okres realizacji kontraktu: 2017 – 2021
Wartość kontraktu: 113 098 500,00 PLN
Wykonawca: Energopol-Szczecin S.A.
Stan obwałowań przed rozpoczęciem prac.
Istniejący wał przewidziany do modernizacji.
Prace prowadzone w obrębie nowego wału.
PODKOMPONENT 1B - Ochrona Środkowej i Dolnej Odry
Niniejszy Projekt obejmuje Etap II, podzielony na dwa kontrakty:
Zadanie 1B.1/1 - Odra swobodnie płynąca odcinek od Ścinawy do ujścia Nysy Łużyckiej
Odbudowa i modernizacja zabudowy regulacyjnej rzeki Odry. Przywrócenie warunków żeglowności wodnej (1 most – Krosno Odrzańskie). Odcinek od miejscowości Ścinawa do ujścia Nysy Łużyckiej w ramach którego realizowane będą prace regulacyjne takie jak: remont ostróg, korekty łuków, wykonanie tam podłużnych, profilowanie koryta, w zakresie nieograniczającym uzyskanie docelowo IV klasy drogi wodnej na odcinku od miejscowości Ścinawa do ujścia Nysy Łużyckiej na łącznej długości 209,4 km oraz przebudowa mostu w Krośnie Odrzańskim. (wg opracowanej w 2015 r. koncepcji).
Zadanie 1B.1/2 - Odra swobodnie płynąca odcinek od Malczyc do Ścinawy
Odbudowa i modernizacja zabudowy regulacyjnej rzeki Odry. Przywrócenie warunków żeglowności drogi wodnej. Odcinek od Stopnia Malczyce do miejscowości Ścinawa w ramach którego realizowane będą prace w zakresie nieograniczającym uzyskanie IV klasy drogi wodnej w tym wykonania infrastruktury hydrotechnicznej na odcinku od Stopnia Malczyce do miejscowości Ścinawa o łącznej długości 33,0 km.
PODKOMPONENT 2A - Ochrona czynna przed powodzią Kotliny Kłodzkiej
Zadanie 2A.1/1 - Zbiornik Boboszów
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego rz. Nysa Kłodzka w m. Boboszów. Zbiornik projektuje się w dolinie rzeki Nysy Kłodzkiej na terenie miejscowości Boboszów i Pisary powyżej miejscowości Międzylesie. Maksymalna pojemność zbiornika to 1,4mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 21,0 ha. Bezpośrednią korzyścią budowy zbiornika jest ochrona przeciwpowodziowa miejscowości Boboszów i Międzylesie które szczególnie ucierpiały podczas powodzi w 1997 roku. Rzeka Nysa Kłodzka charakteryzuje się tu gwałtownymi wezbraniami, a stosunek przepływu wody stuletniej do średniej rocznej wynosi około 220, a więc jest bardzo wysoki, co potwierdza słuszność zamiaru budowy zbiornika. Długość zapory mierzona w osi korony wynosi 230,0m, wysokość w najwyższym miejscu 17,0m. Woda przez przekrój zapory przepuszczana będzie za pomocą spustów oraz przelewu stokowego zlokalizowanego wzdłuż prawego przyczółku zapory.
Zadanie 2A.1/2 - Zbiornik Roztoki Bystrzyckie
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego na pot. Goworówka m. Roztoki Bystrzyckie. Zbiornik projektuje się w dolinie potoku Goworówka powyżej miejscowości Roztoki. Maksymalna pojemność zbiornika to 2,7mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 48,0 ha. Bezpośrednią korzyścią budowy zbiornika jest ochrona przeciwpowodziowa miejscowości Roztoki a wraz ze zbiornikiem "Boboszów" miejscowości Bystrzyca Kłodzka która szczególnie ucierpiała podczas powodzi w 1997 roku. Rzeka Goworówka charakteryzuje się gwałtownymi wezbraniami powodziowymi a stosunek przepływu wody stuletniej do średniej rocznej wynosi około 180, a więc jest bardzo wysoki, co uzasadnia potrzebę redukcji fali powodziowej na tej rzeki przed jej ujściem do rzeki Nysy Kłodzkiej i tym samym potwierdza słuszność zamiaru budowy zbiornika. Długość zapory mierzona w osi korony wynosi 750,0m, wysokość w najwyższym miejscu 15,5m. Woda przez przekrój zapory przepuszczana będzie za pomocą spustów oraz przelewu stokowego zlokalizowanego wzdłuż prawego przyczółku zapory.
Zadanie 2A.2/1 - Zbiornik Szalejów Górny
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego rz. Bystrzyca Dusznicka w m. Szalejów. Zbiornik projektuje się w dolinie rzeki Bystrzyca Dusznicka obok miejscowości Szalejów Górny i powyżej miejscowości Szalejów Dolny. Maksymalna pojemność zbiornika to 9,9mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 118,7 ha. Zbiornik kontrolować będzie 64% całkowitej zlewni Bystrzycy Dusznickiej co w istotny sposób wpłynie na przepływ w rzece poniżej zbiornika i ochronę przeciwpowodziową miasta Kłodzka. Długość zapory mierzona w osi korony wynosi 735,0 m, wysokość w najwyższym miejscu 19,3m. Woda przez przekrój zapory przepuszczana będzie za pomocą przelewu czołowego oraz spustów.
Zadanie 2A.2/2 - Zbiornik Krosnowice
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego na pot. Duna m. Krosnowice. Zbiornik projektuje się w dolinie rzeki Duna w jej ujściowym odcinku, w odległości 500 m powyżej miejscowości Krosnowice. Maksymalna pojemność zbiornika to 1,9mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 44,0 ha. Zlewnia rzeki Duna jest w niewielkim stopniu zalesiona (około 20%), co zwiększa gwałtowność wezbrań powodziowych. Stosunek przepływu wody stuletniej do średniej rocznej wynosi około 260, a więc jest bardzo wysoki, co uzasadnia potrzebę zmniejszenia przepływów wielkich wód przed jej ujściem do rzeki Nysy Kłodzkiej.
PODKOMPONENT 2B - Ochrona bierna przed powodzią Kotliny Kłodzkiej
Zadanie 2B.1/1 - Rzeka Nysa Kłodzka
Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Nysy Kłodzkiej obejmuje odcinek od km 179+500 tj. dolnego stanowiska projektowanego zbiornika przeciwpowodziowego "Boboszów" do km 113+000 tj. tuż powyżej miejscowości Bardo. Łącznie pracami objęty zostanie odcinek rzeki o długości 66,5km. W ramach robót wykonane zostaną w szczególności prace związane z odcinkową przebudową i remontem istniejących ubezpieczeń brzegowych (w obrębie terenów zabudowanych lub w ich bezpośredniej bliskości) oraz zwiększeniem przepustowości koryta, budową nowych obwałowań i murów ochronnych na odcinku o łącznej długości około 14,5km, przebudową istniejących obwałowań i murów ochronnych na odcinku o łącznej długości około 6,5km, zwiększeniem przepustowości 38 budowli mostowych i kładek pieszych, zwiększeniem przepustowości 13 jazów i stopni regulacyjnych.
Zadanie 2B.1/2 - Rzeka Ścinawka
Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Ścinawki. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Ścinawki obejmuje odcinek od km 26+850 tj. od granicy Polsko-Czeskiej do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Nysy Kłodzkiej. Łącznie pracami objęty zostanie odcinek rzeki o długości 26,85 km. W ramach robót wykonane zostaną w szczególności prace związane z odcinkową przebudową i remontem istniejących ubezpieczeń brzegowych oraz zwiększeniem przepustowości koryta, budową nowych obwałowań i murów ochronnych na odcinkach koniecznych dla ochrony terenów zabudowanych (na odcinku o łącznej długości około 8,5 km), przebudową istniejących obwałowań i murów ochronnych na odcinkach koniecznych dla ochrony terenów zabudowanych (na odcinku o łącznej długości około 1,0 km), zwiększeniem przepustowości 20 budowli mostowych i kładek dla pieszych, zwiększeniem przepustowości 3 jazów i stopni regulacyjnych.
Zadanie 2B.2/1 - Rzeki Biała Lądecka i Morawka
Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Białej Lądeckiej i rzeki Morawki. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Białej Lądeckiej obejmuje odcinek od km 36+400 tj. powyżej miejscowości Stronie Śląskie do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Nysy Kłodzkiej. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Morawki obejmuje odcinek od km 6+900 tj. od miejscowości Nowa Morawa do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Białej Lądeckiej na wysokości miejscowości Stronie Śląskie. Łącznie pracami objęty zostanie odcinek rzeki Białej Lądeckiej o długości 36,40 km i rzeki Morawki o długości 6,90km. W ramach robót wykonane zostaną w szczególności prace związane z odcinkową przebudową i remontem istniejących ubezpieczeń brzegowych (na odcinkach koniecznych dla ochrony terenów zabudowanych) oraz zwiększeniem przepustowości koryt obydwu rzek, budową nowych obwałowań i murów ochronnych (w miejscach gdzie jest to konieczne dla ochrony zabudowań) na odcinku o łącznej długości około 25,0 km (dla obu rzek), przebudową istniejących obwałowań i murów ochronnych na odcinku o łącznej długości około 4,0km (dla obu rzek), zwiększeniem przepustowości 23 (dla obu rzek) budowli mostowych i kładek pieszych, zwiększeniem przepustowości 9 (dla obu rzek) jazów i stopni regulacyjnych.
Zadanie 2B.2/2 - Rzeka Bystrzyca Dusznicka i Kamienny Potok
Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej i rzeki Kamienny Potok. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej obejmuje odcinek od km 30+000 tj. powyżej miejscowości Duszniki Zdrój do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Nysy Kłodzkiej. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Kamienny Potok obejmuje odcinek od km 9+900 do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Bystrzycy Dusznickiej na wysokości miejscowości Szczytna. Łącznie pracami objęty zostanie odcinek rzeki Bystrzycy Dusznickiej o długości 30,00 km i rzeki Kamienny Potok o długości 9,90 km. W ramach robót wykonane zostaną w szczególności prace związane z odcinkową przebudową i remontem istniejących ubezpieczeń brzegowych oraz zwiększeniem przepustowości koryt obydwu rzek, budową nowych obwałowań i murów ochronnych (w miejscach gdzie jest to niezbędne dla ochrony terenów zabudowanych) na odcinku o łącznej długości około 8,0 km (dla obu rzek), przebudową istniejących obwałowań i murów ochronnych na odcinku o łącznej długości około 6,5km (dla obu rzek), zwiększeniem przepustowości 66 (dla obu rzek) budowli mostowych i kładek pieszych, zwiększeniem przepustowości 12 (dla obu rzek) jazów i stopni regulacyjnych.
PODKOMPONENT 4.B Centra Operacyjne
Zadanie 4B.1
Przedsięwzięcie polega na wykonaniu zadań, mających wpływ na podwyższenie bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Odry oraz Wisły i obejmuje następujące zagadnienia:
- Wykonanie urządzeń telemetrycznych na obiektach hydrotechnicznych w celu rozwoju zintegrowanego systemu teleinformatycznego monitoringu hydrologicznego, ochronnego i automatycznego na obiektach hydrotechnicznych.
- Wyposażenie infrastruktury hydrotechnicznej odrzańskiej drogi wodnej w systemy monitoringu hydrologiczno-nawigacyjnego oraz w infrastrukturę teleinformatyczną.
- Doposażenie mobilnych jednostek terenowych w urządzenia i narzędzia oraz sprzęt logistyczny do prewencji przeciwpowodziowej na rzekach i obiektach hydrotechnicznych.