Zakres realizacji inwestycji
KOMPONENT 1: Ochrona przed powodzią Środkowej i Dolnej Odry
PODKOMPONENT 1C: Ochrona przed powodzią miasta Słubice
Kontrakt 1C.1 Budowa wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowa kanału Czarny Kanał i Racza Struga
Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu w ramach działania 2.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
Umowa o dofinansowanie: nr POIS.02.01.00-00-0016/17-00
Całkowity koszt inwestycji: 129 858 201,06 PLN
Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych: 122 502 065,99 PLN
(w tym 15,00 % tej kwoty tytułem dotacji celowej i środków krajowych oraz 85,00 % tej kwoty tytułem płatności)
Cel inwestycji
Wzmocnienie ochrony przed powodzią miasta Słubice. Łączna liczba ludności, która odniesie korzyści z realizacji działań w ramach Komponentu to około 19 902 osób.
Zakres kontraktu
W ramach kontraktu przewiduje się wzmocnienie i rozbudową istniejącego wału przeciwpowodziowego wzdłuż rzeki Odry od km 582,5 do km 588,0 na odcinku ok 6,7 km, wykonanie nowego odcinka wału zabezpieczającego miasto Słubice przed powodzią o długości ok. 5,9 km oraz obudowę Raczej Strugi na odcinku ok. 2,1 km i Czarnego Kanału na długości ok 4,2 km.
Okres realizacji kontraktu: 2017 – 2021
Wartość kontraktu: 113 098 500,00 PLN
Wykonawca: Energopol-Szczecin S.A.
Stan obwałowań przed rozpoczęciem prac.
Istniejący wał przewidziany do modernizacji.
Prace prowadzone w obrębie nowego wału.
PODKOMPONENT 1B - Ochrona Środkowej i Dolnej Odry
Niniejszy Projekt obejmuje Etap II, podzielony na dwa kontrakty:
Zadanie 1B.1/1 - Odra swobodnie płynąca odcinek od Ścinawy do ujścia Nysy Łużyckiej
Odbudowa i modernizacja zabudowy regulacyjnej rzeki Odry. Przywrócenie warunków żeglowności wodnej (1 most – Krosno Odrzańskie). Odcinek od miejscowości Ścinawa do ujścia Nysy Łużyckiej w ramach którego realizowane będą prace regulacyjne takie jak: remont ostróg, korekty łuków, wykonanie tam podłużnych, profilowanie koryta, w zakresie nieograniczającym uzyskanie docelowo IV klasy drogi wodnej na odcinku od miejscowości Ścinawa do ujścia Nysy Łużyckiej na łącznej długości 209,4 km oraz przebudowa mostu w Krośnie Odrzańskim. (wg opracowanej w 2015 r. koncepcji).
Zadanie 1B.1/2 - Odra swobodnie płynąca odcinek od Malczyc do Ścinawy
Odbudowa i modernizacja zabudowy regulacyjnej rzeki Odry. Przywrócenie warunków żeglowności drogi wodnej. Odcinek od Stopnia Malczyce do miejscowości Ścinawa w ramach którego realizowane będą prace w zakresie nieograniczającym uzyskanie IV klasy drogi wodnej w tym wykonania infrastruktury hydrotechnicznej na odcinku od Stopnia Malczyce do miejscowości Ścinawa o łącznej długości 33,0 km.
PODKOMPONENT 2A - Ochrona czynna przed powodzią Kotliny Kłodzkiej
Zadanie 2A.1/1 - Zbiornik Boboszów
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego rz. Nysa Kłodzka w m. Boboszów. Zbiornik projektuje się w dolinie rzeki Nysy Kłodzkiej na terenie miejscowości Boboszów i Pisary powyżej miejscowości Międzylesie. Maksymalna pojemność zbiornika to 1,4mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 21,0 ha. Bezpośrednią korzyścią budowy zbiornika jest ochrona przeciwpowodziowa miejscowości Boboszów i Międzylesie które szczególnie ucierpiały podczas powodzi w 1997 roku. Rzeka Nysa Kłodzka charakteryzuje się tu gwałtownymi wezbraniami, a stosunek przepływu wody stuletniej do średniej rocznej wynosi około 220, a więc jest bardzo wysoki, co potwierdza słuszność zamiaru budowy zbiornika. Długość zapory mierzona w osi korony wynosi 230,0m, wysokość w najwyższym miejscu 17,0m. Woda przez przekrój zapory przepuszczana będzie za pomocą spustów oraz przelewu stokowego zlokalizowanego wzdłuż prawego przyczółku zapory.
Zadanie 2A.1/2 - Zbiornik Roztoki Bystrzyckie
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego na pot. Goworówka m. Roztoki Bystrzyckie. Zbiornik projektuje się w dolinie potoku Goworówka powyżej miejscowości Roztoki. Maksymalna pojemność zbiornika to 2,7mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 48,0 ha. Bezpośrednią korzyścią budowy zbiornika jest ochrona przeciwpowodziowa miejscowości Roztoki a wraz ze zbiornikiem "Boboszów" miejscowości Bystrzyca Kłodzka która szczególnie ucierpiała podczas powodzi w 1997 roku. Rzeka Goworówka charakteryzuje się gwałtownymi wezbraniami powodziowymi a stosunek przepływu wody stuletniej do średniej rocznej wynosi około 180, a więc jest bardzo wysoki, co uzasadnia potrzebę redukcji fali powodziowej na tej rzeki przed jej ujściem do rzeki Nysy Kłodzkiej i tym samym potwierdza słuszność zamiaru budowy zbiornika. Długość zapory mierzona w osi korony wynosi 750,0m, wysokość w najwyższym miejscu 15,5m. Woda przez przekrój zapory przepuszczana będzie za pomocą spustów oraz przelewu stokowego zlokalizowanego wzdłuż prawego przyczółku zapory.
Zadanie 2A.2/1 - Zniornik Szalejów Górny
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego rz. Bystrzyca Dusznicka w m. Szalejów. Zbiornik projektuje się w dolinie rzeki Bystrzyca Dusznicka obok miejscowości Szalejów Górny i powyżej miejscowości Szalejów Dolny. Maksymalna pojemność zbiornika to 9,9mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 118,7 ha. Zbiornik kontrolować będzie 64% całkowitej zlewni Bystrzycy Dusznickiej co w istotny sposób wpłynie na przepływ w rzece poniżej zbiornika i ochronę przeciwpowodziową miasta Kłodzka. Długość zapory mierzona w osi korony wynosi 735,0 m, wysokość w najwyższym miejscu 19,3m. Woda przez przekrój zapory przepuszczana będzie za pomocą przelewu czołowego oraz spustów.
Zadanie 2A.2/2 - Zbiornik Krosnowice
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego na pot. Duna m. Krosnowice. Zbiornik projektuje się w dolinie rzeki Duna w jej ujściowym odcinku, w odległości 500 m powyżej miejscowości Krosnowice. Maksymalna pojemność zbiornika to 1,9mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 44,0 ha. Zlewnia rzeki Duna jest w niewielkim stopniu zalesiona (około 20%), co zwiększa gwałtowność wezbrań powodziowych. Stosunek przepływu wody stuletniej do średniej rocznej wynosi około 260, a więc jest bardzo wysoki, co uzasadnia potrzebę zmniejszenia przepływów wielkich wód przed jej ujściem do rzeki Nysy Kłodzkiej.
PODKOMPONENT 2B - Ochrona bierna przed powodzią Kotliny Kłodzkiej
Zadanie 2B.1/1 - Rzeka Nysa Kłodzka
Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Nysy Kłodzkiej obejmuje odcinek od km 179+500 tj. dolnego stanowiska projektowanego zbiornika przeciwpowodziowego "Boboszów" do km 113+000 tj. tuż powyżej miejscowości Bardo. Łącznie pracami objęty zostanie odcinek rzeki o długości 66,5km. W ramach robót wykonane zostaną w szczególności prace związane z odcinkową przebudową i remontem istniejących ubezpieczeń brzegowych (w obrębie terenów zabudowanych lub w ich bezpośredniej bliskości) oraz zwiększeniem przepustowości koryta, budową nowych obwałowań i murów ochronnych na odcinku o łącznej długości około 14,5km, przebudową istniejących obwałowań i murów ochronnych na odcinku o łącznej długości około 6,5km, zwiększeniem przepustowości 38 budowli mostowych i kładek pieszych, zwiększeniem przepustowości 13 jazów i stopni regulacyjnych oraz przeniesieniem około 145 zabudowań poza granice zalewów powodziowych.
Zadanie 2B.1/2 - Rzeka Ścinawka
Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Ścinawki. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Ścinawki obejmuje odcinek od km 26+850 tj. od granicy Polsko-Czeskiej do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Nysy Kłodzkiej. Łącznie pracami objęty zostanie odcinek rzeki o długości 26,85 km. W ramach robót wykonane zostaną w szczególności prace związane z odcinkową przebudową i remontem istniejących ubezpieczeń brzegowych oraz zwiększeniem przepustowości koryta, budową nowych obwałowań i murów ochronnych na odcinkach koniecznych dla ochrony terenów zabudowanych (na odcinku o łącznej długości około 8,5 km), przebudową istniejących obwałowań i murów ochronnych na odcinkach koniecznych dla ochrony terenów zabudowanych (na odcinku o łącznej długości około 1,0 km), zwiększeniem przepustowości 20 budowli mostowych i kładek dla pieszych, zwiększeniem przepustowości 3 jazów i stopni regulacyjnych oraz przeniesieniem około 105 zabudowań poza granice zalewów powodziowych.
Zadanie 2B.2/1 - Rzeki Biała Lądecka i Morawka
Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Białej Lądeckiej i rzeki Morawki. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Białej Lądeckiej obejmuje odcinek od km 36+400 tj. powyżej miejscowości Stronie Śląskie do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Nysy Kłodzkiej. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Morawki obejmuje odcinek od km 6+900 tj. od miejscowości Nowa Morawa do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Białej Lądeckiej na wysokości miejscowości Stronie Śląskie. Łącznie pracami objęty zostanie odcinek rzeki Białej Lądeckiej o długości 36,40 km i rzeki Morawki o długości 6,90km. W ramach robót wykonane zostaną w szczególności prace związane z odcinkową przebudową i remontem istniejących ubezpieczeń brzegowych (na odcinkach koniecznych dla ochrony terenów zabudowanych) oraz zwiększeniem przepustowości koryt obydwu rzek, budową nowych obwałowań i murów ochronnych (w miejscach gdzie jest to konieczne dla ochrony zabudowań) na odcinku o łącznej długości około 25,0 km (dla obu rzek), przebudową istniejących obwałowań i murów ochronnych na odcinku o łącznej długości około 4,0km (dla obu rzek), zwiększeniem przepustowości 23 (dla obu rzek) budowli mostowych i kładek pieszych, zwiększeniem przepustowości 9 (dla obu rzek) jazów i stopni regulacyjnych oraz przeniesieniem około 60 (dla obu rzek) zabudowań poza granice zalewów powodziowych.
Zadanie 2B.2/2 - Rzeka Bystrzyca Dusznicka i Kamienny Potok
Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej i rzeki Kamienny Potok. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej obejmuje odcinek od km 30+000 tj. powyżej miejscowości Duszniki Zdrój do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Nysy Kłodzkiej. Zakres prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny rzeki Kamienny Potok obejmuje odcinek od km 9+900 do km 0+000 tj. do ujścia do rzeki Bystrzycy Dusznickiej na wysokości miejscowości Szczytna. Łącznie pracami objęty zostanie odcinek rzeki Bystrzycy Dusznickiej o długości 30,00 km i rzeki Kamienny Potok o długości 9,90 km. W ramach robót wykonane zostaną w szczególności prace związane z odcinkową przebudową i remontem istniejących ubezpieczeń brzegowych oraz zwiększeniem przepustowości koryt obydwu rzek, budową nowych obwałowań i murów ochronnych (w miejscach gdzie jest to niezbędne dla ochrony terenów zabudowanych) na odcinku o łącznej długości około 8,0 km (dla obu rzek), przebudową istniejących obwałowań i murów ochronnych na odcinku o łącznej długości około 6,5km (dla obu rzek), zwiększeniem przepustowości 66 (dla obu rzek) budowli mostowych i kładek pieszych, zwiększeniem przepustowości 12 (dla obu rzek) jazów i stopni regulacyjnych oraz przeniesieniem około 50 (dla obu rzek) zabudowań poza granice zalewów powodziowych.
PODKOMPONENT 4.B Centra Operacyjne
Zadanie 4B.1
Przedsięwzięcie polega na wykonaniu zadań, mających wpływ na podwyższenie bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Odry oraz Wisły i obejmuje następujące zagadnienia:
- Wykonanie urządzeń telemetrycznych na obiektach hydrotechnicznych w celu rozwoju zintegrowanego systemu teleinformatycznego monitoringu hydrologicznego, ochronnego i automatycznego na obiektach hydrotechnicznych.
- Wyposażenie infrastruktury hydrotechnicznej odrzańskiej drogi wodnej w systemy monitoringu hydrologiczno-nawigacyjnego oraz w infrastrukturę teleinformatyczną.
- Doposażenie mobilnych jednostek terenowych w urządzenia i narzędzia oraz sprzęt logistyczny do prewencji przeciwpowodziowej na rzekach i obiektach hydrotechnicznych.