Umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską
Współpraca na wodach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską odbywa się na mocy Umowy, podpisanej w Pradze dnia 20 kwietnia 2015 roku pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy na wodach granicznych w dziedzinie gospodarki wodnej.
Umowa stanowi obustronne zobowiązanie do współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych. Podstawowym celem Umowy jest zapewnienie ochrony, wzajemne skoordynowanie i racjonalne użytkowanie wód granicznych oraz poprawa ich jakości, a także zachowanie i odnowa ekosystemów od wód zależnych, w tym ich różnorodności biologicznej. Ważnym celem jest również koordynacja wysiłków prowadzących do złagodzenia negatywnych skutków powodzi i suszy.
W celu realizacji postanowień Umowy została powołana Polsko – Czeska Komisja ds. Wód Granicznych, w skład której wchodzi pięć grup roboczych. Każda z grup posiada dwóch kierowników, po jednym z każdego państwa.
Skład, zadania i tryb pracy Komisji określa jej Statut, który stanowi załączniki do Umowy.
Współpraca transgraniczna odbywa się na zasadzie narad grup roboczych oraz Rokowań Pełnomocników Rządów Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej. Rokowania odbywają się przynajmniej raz w roku, naprzemiennie na terytorium obydwu państw. Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach, w języku polskim i czeskim.