Umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec
Współpraca na wodach granicznych Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Federalną Niemiec jest niezwykle istotna ze względu na usytuowanie granicy polsko – niemieckiej wzdłuż rzeki Nysy Łużyckiej i Odry. Odbywa się ona na mocy Umowy z dnia 19 maja 1992 r., która weszła w życie 26 września 1996 r. Umowa stanowi obustronne zobowiązanie współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych. Podstawowym celem Umowy jest zagwarantowanie racjonalnego zagospodarowania i ochrony wód granicznych oraz poprawy ich jakości, jak też zapewnienie zachowania ekosystemów, a jeśli jest to niezbędne, ich restytuowanie. W umowie dotyczącej współpracy na wodach granicznych dla pasa przebiegu granicy państwowej określono zasady współpracy gospodarczej, naukowej i technicznej w dziedzinie gospodarki wodnej.
W celu koordynacji i realizacji zadań została powołana Polsko – Niemiecka Komisja ds. Wód Granicznych. Skład i tryb postępowania Komisji oraz jej uprawnienia szczegółowo reguluje statut zawarty w załączniku do Umowy. Komisja składa się z 5-cio osobowej delegacji Rzeczypospolitej Polskiej i 5-cio osobowej delegacji Republiki Federalnej Niemiec. Każda ze Stron wyznacza przewodniczącego i pozostałych członków swojej delegacji oraz zastępców członków delegacji. Komisja zbiera się przynajmniej raz do roku, poza tym w razie potrzeby lub w pilnych przypadkach - w ciągu dwóch miesięcy na wniosek przewodniczącego delegacji. Jeśli nie ustalono inaczej, Komisja spotyka się na zmianę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach, w języku polskim i niemieckim.
W ramach Komisji działa pięć Grup roboczych. W skład grup roboczych w zależności od zagadnień grupy wchodzą zwykle przedstawiciele RZGW, IMGW, WZMiUW, PIOŚ i WIOŚ. Działalność każdej Grupy roboczej określona jest w odpowiednim mandacie, w którym sprecyzowano zakres obowiązków grupy.