Mapy zagrożenia powodziowego (MZP), mapy ryzyka powodziowego (MRP), plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP)
-
powrót
Mapy zagrożenia powodziowego (MZP) i mapy ryzyka powodziowego (MRP) zostały sporządzone na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 469 ze zm.) oraz na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 grudnia 2012 r. W sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 104).
Mapy zagrożenia powodziowego przygotowuje się w dwóch zestawawach tematycznych zawierających odpowiednio: obszary szczególnego zagrożenia powodzią, głębokości zalewów dla przepływów o różnym prawdopodobieństwie wystąpienia, prędkości i kierunki przepływu wody oraz zasięgi zalewów w scenariuszu o prawdopodobieństwie przewyższenia Q1% w przypadku całkowitej awarii obwałowania.
Przedstawione na mapach zagrożenia powodziowego obszary mogą stanowić podstawę do planowania zagospodarowania przestrzennego. Granice obszarów można uwzględnić w:
- koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju,
- planie zagospodarowania przestrzennego województwa,
- miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Mapy ryzyka powodziowego również przygotowuje się w dwu zestawach tematycznych. Pierwszy zestaw zawiera mapę ryzyka powodziowego z zagrożeniem dla ludności i potencjalnymi stratami, drugi zestaw to użytkowanie terenu wraz z obszarami i obiektami o szczególnym znaczeniu kulturowym, przyrodniczym lub gospodarczym.
Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego są drugim dokumentem planistycznym wymaganym Dyrektywą 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (Dyrektywa Powodziowa). Zgodnie z Dyrektywą Powodziową Państwa członkowskie UE zostały zobligowane do sporządzenia:
1. Wstępnej oceny ryzyka powodziowego do grudnia 2011 roku,
2. Map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego do 22 grudnia 2013 roku.
MZP i MRP dla regionu środkowej Odry sporządzone przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zostały oficjalnie przekazane w dniu 15 kwietnia 2015 r. dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i stanowią podstawę do wyznaczania obszarów szczególnego zagrożenia powodzią.
3. Planów zarządzania ryzykiem powodziowym do grudnia 2015 roku. Zgodnie z art. 88 c ust. 1, art. 88f. ust. 1 i art. 88h. ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469 z późn. zm.) za przygotowanie wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego a także planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy odpowiedzialny jest Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW).
Zgodnie z art. 88g ustawy Prawo wodne na podstawie WORP, MZP i MRP sporządzono Plany Zarządzania Ryzykiem Powodzi (PZRP) dla obszarów dorzeczy.
PZRP dla dorzecza Odry zostały przyjęte przez Radę Ministrów 18 października 2016 r. w myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie przyjęcia Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Odry i są dostępne na stronie www pod adresem www.powodz.gov.pl.
Plan zarządzania ryzykiem powodziowym jest zamieszczony pod adresem http://www.powodz.gov.pl.
Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego są zamieszczone na Hydroportalu KZGW pod adresem http://mapy.isok.gov.pl.