Oddanie w dzierżawę, użyczenie
Grunty pozostałe, niesklasyfikowane w ewidencji gruntów jako powierzchniowe wody płynące, oddaje się w dzierżawę lub użyczenie.
Wniosek o dzierżawę gruntu powinien zawierać:
- lokalizację gruntu przeznaczonego do dzierżawy: oznaczenie nieruchomości zgodnie z ewidencją gruntów, tj. numer działki, arkusz mapy, obręb, nazwę gminy.
- powierzchnię przeznaczoną do dzierżawy*,
- cel dzierżawy/użyczenia: np. rolny, rekreacyjny, gastronomiczny, usługowy, pod tablice reklamowe, itp.
- okres dzierżawy/użyczenia,
- określenie podmiotu występującego z wnioskiem wraz z adresem korespondencyjnym i numerem telefonu, w przypadku wnioskodawcy nie będącego osobą fizyczną określenie osoby upoważnionej do podpisywania umów w imieniu wnioskodawcy wraz z pełnomocnictwem lub innym dokumentem, z którego umocowanie to wynika.
Do wniosku należy dołączyć:
1. Aktualną mapę ewidencji gruntów z zaznaczonym terenem dzierżawy/użyczenia (jeżeli jest to możliwe w formacie maks. A3).
2. Mapę zasadniczą z zaznaczonym terenem dzierżawy/użyczenia * (jeżeli jest to możliwe w formacie maks. A3).
3. Wypis z rejestru gruntów lub inne dokumenty z ewidencji gruntów zawierające dane przedmiotowe i podmiotowe rejestru gruntów (np. wykaz działek ewidencyjnych, wykaz podmiotów ewidencyjnych).
4. Oryginał wypisu z właściwego rejestru (w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą).
5. W przypadku dzierżawy gruntów pod tablice reklamowe należy podać wymiary tablicy w m2 oraz dołączyć zgodę urzędu miasta/starostwa na lokalizację nośnika reklamowego.
6. Pełnomocnictwo lub inny dokument, z którego wynika umocowanie dla osób upoważnionych do podpisywania umów w imieniu wnioskodawcy.
7. Kopie uzgodnień technicznych i warunków wykonania inwestycji, udzielonych przez jednostkami organizacyjne Wód Polskich.
8. W przypadku lokalizacji obiektów pływających na wodzie stanowiących między innymi: przystań wodną, dom na wodzie, hotel na wodzie, barkę gastronomiczną itp., do wniosku należy dołączyć:
a) kopię uzgodnienia technicznego i warunków wykonania inwestycji, wydane przez jednostkę organizacyjną Wód Polskich tj. właściwy miejscowo Zarząd Zlewni. Szczegółowy opis warunków uzgodnienia technicznego i warunków wykonania inwestycji dot. lokalizacji obiektów pływających na wodzie stanowiących między innymi: przystań wodną, dom na wodzie, hotel na wodzie, barkę gastronomiczną itp. znajduje się w zakładce uzgodnienie techniczne lokalizacji obiektów pływających.
b) kopię uzgodnionego z właściwym miejscowo Zarządem Zlewni Regulaminu przystani (dokument stanowić będzie załącznik do umowy);
c) kopię uzgodnionej z właściwym miejscowo Zarządem Zlewni Instrukcji eksploatacji obiektu (dokument stanowić będzie załącznik do umowy).
9. W przypadku lokalizacji obiektu z przeznaczeniem na cele rekreacyjno-wypoczynkowe wraz z prowadzeniem działalnosci usługowo-gastronomicznej itp. plaża itp. do wniosku należy dołączyć:
a) kopię uzgodnienia technicznego i warunków wykonania/funkcjonowania inwestycji, wydane przez jednostkę organizacyjną Wód Polskich tj. właściwy miejscowo Zarząd Zlewni;
b) kopię aktualnego uzgodnionego z właściwym miejscowo Zarządem Zlewni Regulaminu korzystania z terenu dzierżawy (dokument stanowić będzie załącznik do umowy).
Bliższe informacje:
Sprawy związane z udostępnianiem nieruchomości w dzierżawę, najem i użyczenie koordynuje:
Pion Usług Wodnych (DU)
Wydział Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa i Współpracy z Użytkownikami Wód (RUM)
Magdalena Pituła Ewa Gogola
tel. 71 337 89 70 tel. 71 337 89 93
Agnieszka Micorek Magdalena Żurowska
tel. 71 337 89 41 tel. 71 337 89 51
Amadeusz Juśko Iwona Miśkowicz
tel. 71 337 89 84 tel. 71 337 88 52
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2268, ze zm.);
- ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1025, ze zm.).
Informacje dodatkowe
Czynsz dzierżawny ustalany jest na podstawie Zarządzenia nr 3/2019 Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 04.03.2019 r. w sprawie wprowadzenia Procedury gospodarowania mieniem Skarbu Państwa we władaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.
Termin rozpatrywania wniosków wynosi do 120 dni, licząc od chwili złożenia kompletnego wniosku. Termin ten jest jednak uzależniony od uzyskania wymaganych prawem zgód na zawarcie umowy.
* Wnioskowana powierzchnia powinna zawierać strefę ochronną wymaganą dla funkcjonowania obiektów związanych z daną działalnością, określoną odrębnymi przepisami (w tym także normami branżowymi). Jeżeli normy branżowe lub odrębne przepisy nie określają strefy ochronnej dla danej infrastruktury, należy przyjąć minimum 0,5 m od zewnętrznych krawędzi infrastruktury.
W wypadku, gdy powierzchnia zajętego gruntu będzie inna w czasie wykonywania inwestycji (zajęcie czasowe) i w czasie eksploatacji urządzeń po zakończeniu inwestycji (zajęcie stałe), we wniosku należy podać obie powierzchnie, z jednoczesnym ich wykazaniem na mapie zasadniczej oraz określeniem terminu zajęcia czasowego i stałego.