Cel i zadania MKOŁ
W dniu 8 października 1990 roku została podpisana umowa o powołaniu Międzynarodowej Komisji Ochrony Łaby (MKOŁ). Umowa weszła w życie z dniem 13 sierpnia 1993 roku. Strony ustanawiające czyli Republika Federalna Niemiec, Czeska i Słowacka Republika Federacyjna oraz Europejska Wspólnota Gospodarcza wyraziły w ten sposób swoje dążenie do polepszenia właściwości tej ważnej rzeki europejskiej z myślą o środowisku naturalnym i człowieku w nim żyjącym.
Dorzecze Łaby leży na obszarze 4 państw członkowskich i zajmuje powierzchnię 148 268 km2. Ponad 99% powierzchni dorzecza znajduje się na terytorium Republiki Czeskiej i Republiki Federalnej Niemiec i jako jedyne mają one status członka Międzynarodowej Komisji Ochrony Łaby. Na obszarze Polski jest to zaledwie 239,8 km2, co stanowi 0,16% całości dorzecza. W związku z tym Rzeczpospolita Polska nie posiada statusu członka Komisji Łabskiej lecz jedynie, podobnie jak Republika Austriacka, status obserwatora. Taki sam status w Komisji posiadają również przedstawiciele Unii Europejskiej, Międzynarodowej Komisji Ochrony Renu, Odry i Dunaju oraz organizacje pozarządowe.
W ramach Międzynarodowej Komisji Ochrony Łaby działają grupy na różnym szczeblu szczegółowości. Grupą nadrzędną jest Międzynarodowa Grupa Koordynacyjna - ICG WFD, która spotyka się raz w roku na posiedzeniu plenarnym i dokonuje przeglądu i podsumowania prac w poszczególnych grupach roboczych.
Dokumenty poddawane konsultacjom:
- Tymczasowy przegląd istotnych problemów gospodarki wodnej dla międzynarodowego obszaru dorzecza Łaby
- Projekt planu gospodarowania wodami dla międzynarodwoego obszaru dorzecza Łaby
Do strony www MKOŁ